interforever
interforever
Inter
 
Trtnelem
 
Interaktv
 
Jtkosok
 
Adriano
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Linkek
 
Szmll
Induls: 2006-03-12
 
Zene
 
EB

 Az Eurpa-bajnoksgok trtnete

Akrcsak a vilgbajnoksg rendezsnek tlete, az Eurpa-bajnoksg megszervezse is francia ktfbl szrmazik. Mg elbbit Jules Rimet s Gabriel Hanot nttte formba, utbbit bizonyos Henri Delaunay lmodta meg.

Delaunay akkoriban a Francia Labdarg Szvetsg (FFF) ftitkraknt dolgozott, s mr korn, 1927-ben letette tervnek tlett a FIFA asztalra. A nemzetkzi szvetsg azonban tlsgosan is elfoglalt volt az 1930-ban rendezend els vilgbajnoksg szervezsvel, emellett nem is nzte j szemmel, hogy rgtn egy "rivlist" teremtsen a szletflben lv vbnek.
Hiba rvelt a derk gall azzal, hogy Dl-Amerika pldul mr 1916 ta megrendezi a maga Copa Americjt, a FIFA vezeti hajthatatlanok maradtak.
Huszont vvel ksbb aztn Delaunay leporolta Eb-dosszijt, s ismt sorompba llt a kontinensviadal megrendezse rdekben. Ezttal mr nyitott flekre tallt, mg ha tlett nem is fogadta tlsgosan nagy lelkeseds. Eurpa kt tborra szakadt, Anglia, Skcia, Olaszorszg s az NSZK ellen Franciaorszgnak sikerlt maga mell lltania Spanyolorszgot s a keleti blokk tagllamait, vgl az UEFA 1958-ban, Svdorszgban rendezett kongresszusn elfogadta az Eb-rendezs fbb elveit.
Idkzben Henri Delaunay ugyan elhunyt, tlete azonban fennmaradt. Igaz, hogy az 1960 s 1976 kztt rendezett Eurpa-bajnoksgok csak affle sovnyka tornknak bizonyultak - a dntre mindssze ngy csapat kvalifiklhatta magt, s a rendez orszgot az utols pillanatban jellte ki az UEFA -, gy nem igazn keltettk fel a szurkolk lelkesedst, Artemio Franchi 1980-tl azonban megreformlta az Eb dntjt.
A finlban rsztvev csapatok szmt nyolcra emelte, ezzel a reformmal Eurpa vgre egy, a hrnevhez mlt viadalt mondhatott magnak, br az olasz rendezs hagyott maga mgtt nmi kvnni valt.
Ngy vvel ksbb egy jabb francia - az 1998-as vb nyitmeccse eltt elhunyt -, Fernand Sastre azt javasolta: az eldntket "keresztbe" jtsszk a csapatok, mg izgalmasabb tve ezzel a dntt. A kontinens egszen 1996-ig ezt a formult kvetve vvott meg az immr dicssges cmrt, az Euro 96 kzdelmeire ugyanis mr 16-ra emeltk a dntben csatroz vlogatottak szmt. Erre annl is inkbb szksg volt, mert a Szovjetuni, Jugoszlvia s Csehszlovkia "sztrobbansval" 49-re nvekedett az UEFA tagorszgainak szma. Mint Gerhard Aigner, az eurpai szvetsg ftitkra elmondta: a geopolitikai szksgessg mellett azrt is szksg volt az emelsre, mert ellenkez esetben szmos orszg vekig tvolmaradni knyszerl a nagy tornktl. Pldaknt az Euro 92 nhny rsztvevjt - Franciaorszg, Csehorszg, Dnia, Anglia, Skcia - emltette, akiknek nem sikerlt kvalifiklniuk magukat a World Cup 1994 kzdelmeire.


 gy jtszottak

1960: Egyenes kiesses rendszer (nyolcad- s negyeddntk), a franciaorszgi dntbe ngy csapat - Szovjetuni (gyztes), Jugoszlvia, Csehszlovkia, Franciaorszg - jutottak.

1964: Egyenes kiesses rendszer (1/16, nyolcad- s negyeddntk), a ngyes dntbe Spanyolorszg (rendez, gyztes), a Szovjetuni, Magyarorszg s Dnia jutottak.

1968: Nyolc selejtez csoportbl az els helyezettek jutottak a negyeddntkbe, a dntt Olaszorszg (gyztes) rendezte Jugoszlvia, a Szovjetuni s Anglia rszvtelvel.

1972: Nyolc selejtez csoport s a negyeddntk utn ngyes dnt: NSZK (gyztes), Szovjetuni, Magyarorszg, Belgium (rendez).

1976: Nyolc selejtez csoport s a negyeddntk utn ngyes dnt: Csehszlovkia (gyztes), NSZK, Hollandia, Jugoszlvia (rendez).

1980: A ht selejtez csoport gyztese s a rendez rszvtelvel nyolcas dnt: Olaszorszg (rendez), Belgium, Anglia, Spanyolorszg, NSZK (gyztes), Csehszlovkia, Hollandia, Grgorszg.

1984: A ht selejtez csoport gyztese s a rendez rszvtelvel nyolcas dnt: Franciaorszg (rendez, gyztes), Dnia, Belgium, Jugoszlvia, Spanyolorszg, Portuglia, NSZK, Romnia.

1988: A ht selejtez csoport gyztese s a rendez rszvtelvel nyolcas dnt: NSZK (rendez), Hollandia (gyztes), Szovjetuni, Olaszorszg, rorszg, Anglia, Dnia, Spanyolorszg.

1992: A ht selejtez csoport gyztese s a rendez rszvtelvel nyolcas dnt: Svdorszg (rendez), Dnia (gyztes), Nmetorszg, Hollandia, Franciaorszg, Anglia, Skcia, FK (volt Szovjetuni).

1996: A selejtezk utn 16 csapat kerlt az angliai dntbe: Nmetorszg (gyztes), Csehorszg, Anglia, Hollandia, Skcia, Svjc, Franciaorszg, Spanyolorszg, Bulgria, Romnia, Olaszorszg, Oroszorszg, Portuglia, Horvtorszg, Dnia, Trkorszg.

 


 1960, Franciaorszg

Az els Eurpa-bajnoksgra mindssze 17 csapat nevezett, tvolmaradsukkal "tntettek" pldul a brit orszgok, az NSZK, Olaszorszg, Belgium s Hollandia. A dntt a Szovjetuni s Jugoszlvia jtszottk, egy flig res Parc des Princes-ben. A vezetst a plvik szereztk meg nhny perccel a sznet eltt Galic rvn, m a 49. percben Metreveli egyenltett. Jasin remek vdseinek illetve a szovjet csatrok tehetetlensgnek ksznheten tbb gl mr nem esett a rendes jtkidben, m a jugoszlvok flnye ellenre mgis a szovjetek szerzik meg a gyzelmet: Ponyegyelnyik a hosszabtsban (113. perc) ltte be az els Eurpa-bajnoki cmet jelent glt.

Szovjetuni-Jugoszlvia 2-1 (0-1, 1-1)
Prizs, 17.966 nz, V: Ellis (angol)
Glszerzk: Metreveli (49), Ponyegyelnyik (11), ill. Galic (41)
Szovjetuni: Jasin - Csekeli, Krutyikov - Vojnov, Maszlenykin, Neto - Metreveli, Ivanov, Ponyegyelnyik, Bubukin, Meshi.
Jugoszlvia: Vidinic - Durkovic, Jusufi - Zanetic, Miladinovic, Perusic - Sekularac, Jerkovic, Galic, Matus, Kostic.
Vgeredmny: 1. Szovjetuni, 2. Jugoszlvia, 3. Csehszlovkia, 4. Franciaorszg
Glkirlyok: Heutte (francia), Ivanov, Ponyegyelnyik (szovjetek), Galic, Jerkovic (jugoszlvok), 2-2.

 


 1964, Spanyolorszg

Az Alberttel, Tichyvel, Vargval, Farkassal, Novkkal, Mszllyel felll magyar vlogatott elbb Wales (3-1, 1-1), majd Franciaorszg vlogatottjt (3-1, 2-1) sprte el a ngyes dntbe vezet ton, az eldntben azonban hosszabbts utn 2-1-re (1-0, 1-1) kikapott Spanyolorszgtl. A harmadik helyrt lejtszott mrkzsen aztn a Szentmihlyi - Novk, Mszly, Ihsz, Solymosi - Sipos, Farkas - Varga, Albert, Bene, Fenyvesi fellls csapat hosszabbtsban 3-1 arnyban verte Dnit.

A hazai plyn jtsz hispnok a cmvd szovjetekkel jtszhattak a dntben, s egy-egy villmgyors gl utn 6 perccel a vge eltt viszi dntsre a dolgot a spanyol Marcelino. A gyzelemnek tulajdonkppen politikai jelentsge is volt, hiszen Franco tbornoknak nem igazn vlt volna kedvre, ha a Szovjetuni csapatkapitnynak knytelen tadni az Eurpa Kupt. Csak rdekessgknt: az Eb nagy "vesztese" Luis Suarez volt, aki az Interrel BEK-et is nyert abban az vben, m a skt Denis Law mgis "elhappolta" elle az Aranylabdt.


Spanyolorszg-Szovjetuni 2-1 (1-1)
Madrid, 79.115 nz, V: Holland (angol)
Glszerzk: Pereda (5), Marcelino (84), ill. Husszajnov (7)
Spanyolorszg: Iribar - Rivilla, Olivella, Zoco, Calleja - Fuste, Suarez - Amancio, Pereda, Marcelino, Lapetra.
Szovjetuni: Jasin - Susztyikov, Seszternyev, Anicsin, Mudrik - Voronyin, Kornyejev - Csiszlenko, Ivanov, Ponyegyelnyik.
Vgeredmny: 1. Spanyolorszg, 2. Szovjetuni, 3. Magyarorszg, 4. Dnia
Glkirlyok: Novk, Bene (magyarok), Pereda (spanyol), 2-2.

 


 1968, Olaszorszg

Magyarorszg a nehz selejtez csoportbl - Hollandia, NDK, Dnia - val tovbbjuts utn ezttal mr a negyeddntben elvrzett: legjobbjaink mindssze egyetlen gllal estek ki a Szovjetuni ellen (2-0, 0-3). A fentiekbl kiderl, hogy ekkor mr csak a selejtezkn t lehetett az Eb dntjbe jutni, a nagy eslyesnek a Manchester Unitedben akkoriban fnykort l - BEK-gyzelem - Bobby Charlton-fle Anglit tartottk. Charltonknak azonban csak az elz kt finlban is rdekelt Szovjetunit sikerlt legyznik a kisdntben, mg az igazi dntt Olaszorszg s Jugoszlvia jtszottk.


Az angolok az eldntben mindenesetre "megknnytettk" a squadra dolgt, harckptelenn tve a plvik jtkmestert, Osimot. A jnius 8-n lejtszott dntben a kt csapat mg a hosszabbtsban sem brt egymssal (1-1), gy kt nappal ksbb jrajtszottk a mrkzst. Ennek a hse immr - a csapatkapitny Fachetti mellett - Sandro Mazzola lett (az els meccsen mg nem jtszott), akire Valcareggi szvetsgi kapitny remek rzkkel bzta r a karmesteri plct. rdekessg: mindkt dntn az olaszok mostani szvetsgi kapitnya, Dino Zoff llt a a kapuban.

A msodik dnt
Olaszorszg-Jugoszlvia 2-0 (2-0)
Rma, 32.886 nz, V: Ortiz De Mendibil (spanyol)
Glszerzk: Riva (12), Anastasi (31)
Olaszorszg: Zoff - Burgnich, Salvadore, Guarneri, Fachetti - De Sisti, Rosato, Mazzola - Domenghini, Anastasi, Riva.
Jugoszlvia: Pantelic - Fazlagic, Paunovic, Holcer, Damjanovic - Pavlovic, Trivic, Acimovic - Petkovic, Musemjc, Dzajic.
Vgeredmny: 1. Olaszorszg, 2. Jugoszlvia, 3. Anglia, 4. Szovjetuni
Glkirly: Dzajic (jugoszlv), 2.

 


 1972, Belgium

Megint ott lehettnk a ngyes dntben, igaz, a selejtez csoportban az akkor mg nem igazn veretes csapatok kz tartoz Bulgria, Norvgia s Franciaorszg voltak az ellenfelek. A negyeddntben Romnia ellen kt zben is csak dntetlenre futotta (1-1, 2-2), a harmadik mrkzst aztn 2-1 arny gyzelemmel hoztk Pncsicsk. Az eldntben jtt az rk mumus Szovjetuni (0-1), a kisdntt pedig emelt fvel, 2-1 arnyban vesztette el a Gczi - Fbin, Pncsics, Blint, Juhsz P. - Juhsz I., Albert, K - Kozma, Dunai II, Zmb (Szcs, 46) sszellts csapat a hazai plyn jtsz belgk ellen, Lambert (24) s Van Himst (78) gljaira ugyanis csak K Lajosnak (57, 11-esbl) sikerl vlaszolnia.


A Szovjetuni legyzsnkkel immr harmadik alkalommal kerlt a dntbe, m ott eslyk sem volt a Kaiserrel, azaz Franz Beckenbauerrel s a Bayern Mnchen ms sztrjaival felll nmetek ellen. Utbbiak ernltben s jtktudsban is leiskolztk Dzugasviliket, a tallkoz tulajdonkppen mr az 58. percben szerzett harmadik nmet gl utn eldlt. A szakrtk szerint a Netzer ltal mozgatott grda volt - az 1954-ben vbdntt nyert formcit is belertve - az addigi idk legjobb nmet csapata.

NSZK-Szovjetuni 3-0 (1-0)
Brsszel, 43.066 nz, V: Marschall (osztrk)
Glszerzk: G. Mller (27, 58), Wimmer (52)
NSZK: Maier - Httges, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner - Uli Hness, Netzer, Wimmer - Heynckes, Gerd Mller, Kremers.
Szovjetuni: Rudakov - Dzugasvili, Kaplicsinyi, Hurcilava, Isztomin - Kolotov, Troskin, Konykov (Dolmatov, 46) - Banyisevszki (Koszinykevics, 65), Onyiscsenko, Bajdacsnyi.
Vgeredmny: 1. NSZK, 2. Szovjetuni, 3. Belgium, 4. Magyarorszg.
Glkirly: Gerd Mller (nyugat-nmet), 4.

 


 1976, Jugoszlvia

Magyarorszg a 2. selejtez csoportban "szgyenszemre" hagyta magt megelzni Wales ltal, a ksbbi csoportelstl mindkt mrkzsen veresget szenvedett vlogattunk (2-0, 2-1). Az rk rivlis elleni Ausztria elleni gyzelem s dntetlen (0-0, 2-1), s a gyenge kpessg Luxemburggal szembeni ketts siker (4-2, 8-1) gy nem bizonyulhatott elegendnek a tovbbjutshoz.
Az Eb legnagyobb meglepetst minden ktsget kizran Csehszlovkia okozta, Panenkk mr a selejtezkben megelztk Anglit, a negyeddntben az addig lland rsztvev Szovjetunit bcsztattk (2-0, 2-2). Az eldntben azt a holland csapatot vertk hosszabbtsban, melyet a kvetkez nevek fmjeleztek akkoriban: Suurbier, Krol, Neeskens, Cruyff... Ennek ellenre minden bukmker a cmvd NSZK gyzelmre adott volna nagyobb oddszot, m a hosszabbts utni tizenegyes-prbajban kiderlt: a csehek - s szlovkok - jobban brjk az idegek harct. Pedig lett volna mitl padlra kerlnik Viktorknak, Hlzenbeinnek ugyanis csak a rendes jtkid 90. percben sikerlt egyenltenie, kiharcolva egyltaln a hosszabbts lehetsgt.
A vge: mg Panenka beltte a maga bntetjt, addig Uli Hness elhibzta a sajtjt, Eurpa cscsra emelve ezzel Csehszlovkit…

Csehszlovkia-NSZK 2-2 (2-1, 2-2) Tizenegyesekkel: 5-3
Belgrd, 30.790 nz, V: Gonella (olasz)
Glszerzk: Svehlik (8), Dobias (25), ill. D. Mller (28), Hlzenbein (90)
Csehszlovkia: Viktor - Pivarnik, Capkovic, Ondrus, Ggh - Modr, Panenka, Dobias (Vesely, 93) - Masny, Svehlik (Jurkemik, 80), Nehoda.
NSZK: Maier - Vogts, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Dietz - Bonhof, Beer (Bongartz, 80), Wimmer (Flohe, 46) - U. Hness, D. Mller, Hlzenbein.
Vgeredmny: 1. Csehszlovkia, 2. NSZK, 3. Hollandia, 4. Jugoszlvia
Glkirly: D. Mller (nmet), 4.

 


 1980, Olaszorszg

Hiba vertk meg vgre a Szovjetunit (2-0, 2-2), a grgkkel szemben elhullajtott pontok (1-4, 0-0) s a Finnorszgban elszenvedett veresg (2-1) miatt csak a 6. selejtez csoport msodik helyre - egy ponttal lemaradva Grgorszgtl - tudott befutni vlogatottunk.

Pedig az tszervezsnek ksznheten immr nyolc csapat kpviseltethette magt az Eb dntjben, az olaszok ngy helysznen - Torino, Miln, Rma, Npoly - rendeztk meg a finlt. Az NSZK taljn fldn llhatott nemes bosszt a cseheken, a sorsolsnak ksznheten ugyanis a 4 vvel korbbi dntsk mr a csoportmrkzseken sszecsapni knyszerltek egymssal. A nmetek 1-0-ra nyertek, gy csoportelsknt k jutottak a dntbe, mg Panenka s trsai csak az olaszokkal “kisdntzhettek”.
Jupp Derwall egybknt szinte teljesen jjszervezte csapatt, igaz, az joncoknak - Hrubesch, Schumacher, Briegel, Rummennigge, Stielike - nem volt mirt szgyenkeznik a nagynev sk eltt.
Ezt a dntben is bebizonytottk, ahol - igaz, az utols eltti percben szerzett gllal - vertk a Ceulemans, Pfaff s Van Der Elst fmjelezte meglepets csapatot, Belgiumot. A finl hse minden ktsget kizran Horst Hrubesch volt, a “Hamburgi Lift” egy remek lvssel illetve fejessel “kvetelte ki” magnak a dnt hse cmet.

NSZK-Belgium 2-1 (1-0)
Rma, 47.860 nz, V: Rainea (romn)
Glszerzk: Hrubesch (10, 89), ill. Vandereycken (72., 11-esbl)
NSZK: Schumacher - Kaltz, K. H. Frster, Stielike, Dietz - Schuster, Briegel (Cullmann, 55), H. Mller - Rummennigge, Hrubesch.
Belgium: Pfaff - Millecamps, Gerets, Meeuws, Renquin - Cools, Vandereycken, Van Moer - Mommens, Ceulemans, Van der Elst.
Vgeredmny: 1. NSZK, 2. Belgium, 3. Csehszlovkia, 4. Olaszorszg.
Glkirly: Klaus Allfos (nyugat-nmet), 3.

 


 1984, Franciaorszg

Ezttal mr azt sem mondhattuk el, hogy emelt fvel mondtunk bcst a selejtezknek: a 3. csoportban csak a 4. helyet "sikerlt" elcspnnk Dnia, Anglia s Grgorszg eltt, az pedig mg csak eredmnynek sem mondhat, hogy megelztk Luxemburgot.


Kevs vigaszt jelenthetett szmunkra, hogy mellettnk mg olyan nagy futballnemzetek "tntettek" tvolmaradsukkal, mint Olaszorszg, Anglia, Szovjetuni vagy ppen Hollandia.
A dnt negatv meglepetst az NSZK jelentette, a Derwall legnysg ugyanis Spanyolorszg s Portuglia mgtt csak a B-csoport harmadik helyt szerezte meg, s id eltt bcszott a finltl.
Az Eb amgy Michel Platini jutalomjtkt hozta, aki nem kevesebb, mint 9 glt rmolt be az ellenfelek hljba, a dntbe juttatva ezzel csapatt. A Parc des Princes-ben lejtszott meccsig azonban mg trtnt egy s ms, minden futballrajong szmra emlkezetes marad pldul a portuglok ellen lejtszott eldnt. A rendes jtkidben Domergue (25) illetve Jordao (74) szereztek glt, majd fordtott sorrendben ugyanezt megismteltk a hosszabbtsban (Jordao 99. perc, illetve Domergue 115. perc). A marseille-i drmnak aztn maga a Kirly, azaz Platini vetett vget: a 119. percben a dntbe ltte a gall kakast.
Ott a spanyolok sem talltk meg Platini ellenszert, aki az 5. percben egy immr hress vlt szabadrgsgllal - a labda Arconada hasa alatt csusszant a hlba - tette snre csapatt. Bellone glja (90) mr csak affle rads volt, gy Giscard D'Estaing kztrsasgi elnk sajt fiainak adhata t a kupt.

Franciaorszg-Spanyolorszg 2-0 (1-0)
Prizs, 47.368, V: Christov (csehszlovk)
Glszerzk: Platini (5), Bellone (90)
Franciaorszg: Bats - Battiston (Amoros, 72), Le Roux, Bossis, Domergue - Giresse, Tigana, Platini, Fernandez - Lacombe (Genghini, 80), Bellone.
Spanyolorszg: Arconada - Urquiaga, Salva (Roberto, 85), Gallego, Julio Alberto (Sarabia, 77) - Victor, Camacho, Francisco, Senor - Santillana, Carrasco.
Vgeredmny: 1. Franciaorszg, 2. Spanyolorszg, 3. Dnia s Portuglia
Glkirly: Platini (francia), 9.

 


 1988, NSZK

Az egyetlen nven nevezhet eredmny az volt az 5. selejtez csoportban, hogy a velnk azonos kpessg Lengyelorszgot sikerlt megelznnk (5-3, 2-3), elcspve ezzel a csoport 3. helyt. Nmi mentsget jelenhet, hogy velnk egytt "selejtezett" a ksbbi gyztes Hollandia is, a msodik helyen vgz grgk viszont mr-mr mumusainkk vltak.


A tbbi selejtez csoport meglepetseit Jugoszlvia, Csehszlovkia, Belgium, Portuglia s fleg a cmvd Franciaorszg kiesse jelentette, utbbi csak a harmadik helyen futott be a csoportjban, hiba, Platini s Giresse mexiki vb utni visszavonulsa ugyancsak megviselte a derk gallokat.
A dntben az NSZK illetve a Szovjetuni nyertk meg csoportjaikat, az eldntben a szovjetek az olaszokat bcsztattk (2-0), mg a nmetek - micsoda szgyen hazai plyn! - Hamburgban szenvedtek veresget a hollandoktl (1-2).
A Mexikban Magyarorszgot alaposan elphol nagy "szovjet generci" nem tudta llandstani formjt - igaz, egy Eb-dnt nem igazn szmt kudarcnak -, gy a hollandok, ha nem is knnyedn, de begyrtk Daszajevket. Pedig nhny nappal korbban, a stuttgarti csoportmrkzs sorn mg a Szovjetuni gyztt 1-0-ra, Van Bastenk azonban bebizonytottk - maga amgy hatalmas glt ragasztott a jobb sorsra rdemes Rinat hljba -, hogy a trtnelem soha nem ismteli nmagt. A Milan csodlatos trija - Van Basten, Rijkaard, Gullit - a dntben is kitett magrt, igaz, ppen k maguk mondtk a diadal utn: a tbbiek nlkl semmire sem vihettk volna...

Hollandia-Szovjetuni 2-0 (1-0)
Mnchen, 72.308 nz, V: Vautrot (francia)
Glszerzk: Gullit (33), Van Basten (54)
Hollandia: Van Breukelen - Rijkaard, R. Koeman, Van Tiggelen - Van Aerle, Vanenburg, Muhren, Wouters, E. Koeman - Gullit, Van Basten.
Szovjetuni: Daszajev - Alejnyikov, Higyjatulin, Demjanenko - Litovcsenko, Zavarov, Mihajlicsenko, Gocmanov (Baltasa, 69), Rcz - Belanov, Protaszov (Paszulko, 71).
Vgeredmny: 1. Hollandia, 2. Szovjetuni, 3. Olaszorszg, 4. NSZK.
Glkirly: Van Basten (holland), 5.

 


 1992, Svdorszg

Taln az eddigi leghresebb Eurpa-bajnoksg, ami annak ksznheti "hrnevt", hogy Dnia szinte a strandrl sszeszedett jtkosokkal nyerte meg a trfet, rcfolva ezzel nmileg a tudomnyos alapossggal val felkszls szksgszersgre. Mint ismeretes, a 4. selejtez csoportban amgy Jugoszlvia vgzett az len, m a balkni hbor miatti bojkott okn nem vehettek rszt a kontinensviadalon. Helyettk a csoportmsodik Dnia lett a beugr, a fentebb emltett mdon, azaz vgs gyzelemmel.
Ami Magyarorszgot illeti: mr a kutya sem lepdtt meg azon, hogy csoportunkban csak a negyedik helyen futott be vlogatottunk - igaz, veretes ellenfelekkel szemben (Szovjetuni, Olaszorszg, Norvgia) maradtunk alul, Ciprust viszont sikerlt megelznnk. A szigetorszg lelkes tizenegye amgy senkinek nem ltt glt rajtunk kvl, igaz, neknk mindjrt kettt is (4-2, 2-0).
Szval Dnia! A cmvd hollandok taln csak affle knnyed jtszadozsnak vltk az eldntt, mg az sem riasztotta el ket, hogy a dnok a svdorszgi tornn mr begyrtk Franciaorszgot, mg az angolokkal dntetleneztek.

Az izgalmas mrkzsen szinte vgig Dninak llt a zszl, a batvok mostani kapitnya, Frank Rijkaard csak a 85. percben szerzett gljval csikarta ki a hosszabbtst. Ott mr nem szletett gl, a bntetrgsoknl pedig mr a vikingek mellett llt a szerencse, akik 5-4-re nyertk a tizenegyes prbajt.

A dnt mr csak amolyan rads volt Schmeichelknek, akik tovbbra is felszabadult jtkot produklva “kt simval” kldtk haza a nmeteket.

Dnia-Nmetorszg 2-2 (1-2, 2-2) Tizenegyesekkel: 5-4
Gteborg, 37.800 nz, V: Galler (svjci)
Glszerzk: Jensen (33), Vilfort (78)
Dnia: Schmeichel - K. Nielsen, L. Olsen, Piechnik - Sivebaek (Christansen, 66), Vilfort, Jensen, Larsen, Christofte - Povlsen, B. Laudrup.
Nmetorszg: Illgner - Kohler, Helmer, Buchwald - Reuter, Hassler, Effenberg (Thom, 80), Sammer (Doll, 46), Brehme - Klinsmann, Riedle.
A vgeredmny: 1. Dnia, 2. Nmetorszg, 3. Hollandia s Svdorszg.
Glkirlyok: Larsen (dn), Riedle (nmet), Bergkamp (holland), Brolin (svd), 3-3.

 


 1996, Anglia

Az elszr 16 csapat rszvtelvel megrendezett dnt szakaszt Nmetorszg "avatta fel" gyzelmvel, akrcsak az 1980-ban bevezetett 8 csapatos finlt. Ksznhettk mindezt egy msik jtsnak, a Oliver Bierhoff ltal a csehek elleni dntben beltt aranyglnak.
Eltte azonban nhny sz a magyarokrl: a mi clunk - kimondva-kimondatlanul - akkoriban mr az volt, hogy ha lehet, ne az utols helyen vgezznk selejtez csoportunkban. Nos, ez sikerlt is, hiszen Izlandot egy ponttal megelzve Svjc, Trkorszg s Svdorszg mgtt a negyedikek lettnk, Izland persze mr akkor is elfenekelt bennnket (2-1), az mr csak a becslet megmentseknt knyvelhettk el, hogy a visszavgn mi nyertnk 1-0-ra.

A dnt torna legszebb mrkzsknt egybknt az Anglia-Nmetorszg eldntt knyveltk el a szakemberek, az 1-1-re vgzd tallkozt - a jtkvezet Puhl Sndor volt - csak tizenegyesekkel nyertk 6-5 arnyban a germnok. A csehek a csoportmeccsek sorn a nmetektl elszenvedett veresg utn valahogy elcsptk a msodik helyet - ehhez azrt legyztk az olaszokat s ikszeltek az oroszokkal -, a negyeddntben pedig a portuglokat, az eldntben pedig a francikat bcsztattk, utbbiakat gl nlkli meccs utn tizenegyesekkel (6-5).
Minden bizonnyal kiegyeztek volna a bntetrgsokkal a finlban is, persze ha tudjk, hogy Bierhoff aranyglja jelenti majd szmukra a tragdit. Fleg, hogy Berger rvn ppen bntetbl szereztk meg a vezetst (58), m jtt az az "tok" - amgy csereknt bellt - Bierhoff, s kt remekbe szabott gllal
foszlatta szt Poborskyk Eb-lmait.
Nmetorszg-Csehorszg 2-1 (0-0, 1-1)
London, 73.611 nz, V: Pairetto (olasz)
Glszerzk: Bierhoff (73, 95), ill. Berger (58, 11-esbl)
Nmetorszg: Kpke - Strunz, Babbel, Sammer, Ziege - Scholl (Bierhoff, 69), Eilts (Bode, 46), Helmer, Hassler - Klinsmann, Kuntz.
Csehorszg: Kouba - Rada, Kadlec, Suchoparek, Hornak - Bejbl, nemec, Poborsky (Smicer, 88) - Nedved, Berger, Kuka.
A vgeredmny: 1. Nmetorszg, 2. Csehorszg, 3. Anglia s Franciaorszg.
Glkirly: Shearer (angol), 5.

 2000, Belgium/Hollandia

Az els kzs rendezs Eurpa-bajnoksgon a francik ismteltek, ugyanis az immr Roger Lemerre ltal irnytott grda a hazai vilgbajnoksg utn kt vvel a kontinens trnjra is felrt.
Sajnos a viadalt - immr hagyomnyosan - ismt a mieink nlkl rendeztk. Bicskei Bertalan fiatal egyttese Romnia, Portuglia s Szlovkia mgtt Eb-csoportjban a negyedik helyen vgzett.
Mr a csoportmeccsekkel megkezddtt a csillaghulls: szerny egy ponttal tvozhatott Nmetorszg, ugyancsak a korai befejezs mellett "dnttt" Anglia s a trshzigazda Belgium. Ott volt viszont a negyeddntben Romnia, Trkorszg, valamint a legszebb focit nyjt portugl egyttes is.
A luzitnokat a ngy kztt mig emlkezetes vgjtkban "arany-tizenegyenessel" bcsztatta Franciaorszg. Drma volt a javbl, de a hab a tortn mg vratott magra. A msik eldntben a hzigazda hollandok emberelnyben jtszva kt bntett is rontottak a rendes jtkidben a Totti ltal vezrelt olaszok ellen, majd a hosszabbts utni tizenegyes-prbajban is sorra rontottak az Oranje jtkosai, gy "vehette a kalapjt" az Eb legnagyobb eslyese.
A dntben Delvecchio tallatval a 93. percig vezetett a Dino Zoff vezette "Squadra Azurra", ekkor azonban msodpercekkel a rads vge eltt Wiltord egyenltett, a hosszabbtsban pedig Trezeguet bombaglja jelentette a "tricolore" diadalt.

Olaszorszg-Franciaorszg 1-2
Rotterdam, 50.000 nz, V: A. Frisk (svd)
Glszerzk: Delvecchio (55.), ill. Wiltord (90.), Trezeguet (103.)
Franciaorszg: Barthez - Thuram, Desailly, Blanc, Lizarazu (Pires, 86.) - Djorkaeff (Trezeguet, 76.), Vieira, Deschamps, Zidane - Henry, Dugarry (Wiltord, 57.)
Olaszorszg: Toldo - Cannavaro, Nesta, Iuliano, Maldini, Pessotto - Fiore (Del Piero, 53.), Di Biagio (Ambrosini, 66.), Albertini - Delvecchio (Montella, 86.), Totti
A vgeredmny: 1. Franciaorszg, 2. Olaszorszg, 3. Hollandia, Portuglia
Glkirly: Kluivert, Milosevic 5-5

 
Squadra Azzura
 
Extra
 
Egyb
 
Szavazs
3. szavazs
Legyen httrkp az oldalon???

igen
nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A jv
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.